הרשמה לפורומים והשתתפות בסקרים

הרשמו חינם וקבלו את מגזין היופי של iCosmetics,
טיפים וחדשות מעולם הקוסמטיקה והאיפור. השתתפו בבדיקות מוצרי קוסמטיקה חדשים וקבלו מוצרי קוסמטיקה חינם של החברות המובילות.
בשיתוף עם המכון לחקר העור (ISR)

אורח חיים נכון - ברפואה הסינית

כל יום הוא הזדמנות נפלאה לקחת את עצמנו בידיים

מאת: אורי אלישר

 

בכל רגע אנו יכולים להתעורר משגרה מנוונת, מאורח חיים שאינו מיטיב אתנו ולבחור בנתיב חדש. יחד עם זאת יש תקופות בהן מקבל הדבר משנה תוקף – למשל כששנה חדשה מגיעה.

פעמים רבות אנחנו נשארים תקועים בהרגלי חיים מפוקפקים וזאת משום שלפעמים אין לנו מושג מה עלינו לעשות כדי לשפר את המצב. כפי שתראו בשורות הבאות, למען האמת כולנו יודעים מה צריך לעשות. אם משהו ממה שאכתוב כאן באמת יפתיע אתכם, אני צנצנת מלאה בפחזניות. תפקידי הצנוע הוא, אם כן, לעשות לכם סדר בראש, לפשט עבורכם את הדברים, ולמלא אתכם בהשראה.

גוף אדם (ואני כולל בזה גם את נפשו) הוא מהות מורכבת של תהליכים. אין זה מדוייק לפטור אותו בכינוי 'מכונה', אך לצורך העניין נגדיר אותו ככזה: מכונה משוכללת מאין כמוה הזקוקה לתנאים ידועים מראש כדי לתפקד כהלכה. הענקתם לגופכם את מה שהוא צריך, קיבלתם הרגשה טובה, חוסן ואריכות ימים. הזנחתם אותו? קבלו כאב, חולי, דכדוך וזקנה קופצת.

 

ארבעת היסודות לאורח חיים נכון ברפואה הסנית

כדי ליהנות מגופנו ומהחיים בכלל, עלינו להתייחס לארבעה היבטים: תזונה (מה ההבדל בין מזון לאוכל?), פעילות (ספורט. ולהזיע. אבל ממש), מנוחה (מתי בפעם האחרונה ישנתם כמו תינוק?) ותודעה (המרכיב החשוב - והמוזנח - ביותר).

 

תזונה

דואגים ללמד אותנו גיאוגרפיה, תנ"ך ושפה שניה; שולחים אותנו ללמוד נהיגה; אבל מה בנוגע לתזונה ? יש לנו נטייה לחשוב שאנחנו מבינים מהי תזונה, אוכל הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. בסופו של יום אנחנו מוצאים את עצמנו מסתמכים על פרסומות, על סיסמאות ריקות כמו 'דיאט', 'טבעי' ו-'ללא חומרים משמרים', ועל חוש הטעם שלנו שאותו לומדת תעשיית המזון לנצל עד תום. התוצאה היא, על פי רוב, משקל יתר, הגחתם במוקדם או במאוחר של מבשרי חולי כמו שומנים וסוכר בדם, 'נפילות סוכר', עייפות מתמדת, עצבנות וכו'.

אז מה עושים?

נוהגים כך: מפסיקים לצרוך אוכל, ומתחילים לצרוך מזון. כל מזון הוא אוכל אבל לא כל אוכל הוא מזון. האם בורקס מזין אתכם? (תנו לי לענות על זה: לא.) האם משקה מוגז מזין אתכם? (לא.) סוכר בקפה? פיצה? ג'אנק פוד? חטיפים? גלידה? שוקולד? (אמממם, לא). סוכר – החוצה. קמח לבן – החוצה. צבעי מאכל, חומרים משמרים, מלח רב מדי וכו' – החוצה.

תראו, אין כאן מקום לטמינת הראש בחול אם בכוונתכם להשיג בריאות טובה ומראה משובב. מה שאינו מזון צריך להישאר מחוץ לקיבה שלכם בדיוק כמו שמה שאינו בנזין צריך להישאר מחוץ לתא הדלק של רכבכם.

מה נשאר? נשארו פירות, ירקות, דגנים, קטניות, מוצרי חלב (רצוי עיזים) וסויה, דגים,ומעט בשר, אז כפי שאתם רואים למעשה נשארו המון דברים. בתאבון רבותיי.

ואל לנו לשכוח, שתו מים. שתו לפחות 2 ליטרים של מים צלולים ביום. אפשרו לגופכם לרוות, לשטוף ולנקות את עצמו, לדלל את מיציו ונוזליו כדי שיזרמו כהלכה, תנו לו מים זכים בשפע. אם השתן שלכם לא צלול כמו מים דעו שלא שתיתם מספיק ושתו עוד. מים.

 

פעילות

אני גאה להציג בפניכם מושג חדש, משהו שאני קורא לו משוואת באת"ל. באת"ל הוא קיצור המשפט 'בזיעת אפך תאכל לחם' והוא מתמצת בעיניי את העיקרון המנחה לאורח חיים בריא. הכנסנו אנרגיה? נשלם עליה בזיעה.
להזיע, חברים וחברות. לפחות שלוש פעמים בשבוע להתנתק מהנוחות המנוונת ולתת לגוף הזה שמורכב מכל כך הרבה שרירים, גידים, רצועות, עצמות, חוליות ומפרקים, את מה שהוא צריך. ומה שהוא צריך זה ניעור רציני.

רוצו, שחקו מטקות, ריקדו, שחו, תרגלו אומנויות לחימה, לכו לחדר כושר, קיפצו על טרמפולינה, עשו סקס פרוע – עשו מה שבא לכם, רק תזיעו כהוגן ותנו ללב לדהור, לדם לטוס ולסרוטונין לעלות (סרוטונין גבוה = מצב רוח מעולה). ועשו את זה כל יום אם אפשר, או לפחות שלוש פעמים בשבוע. תזיעו. וזכרו: אם לא עמלתם על זה, זו לא התעמלות.

 

 

 

מנוחה

כנגד הפעילות הגופנית האינטנסיבית שגופכם זקוק לה (והוא זקוק לה גם אם אישיותכם מתקוממת נגד עצם הרעיון..), אתם צריכים גם לנוח היטב. קצת שכחנו לנוח, לא? אני מדבר על שנת לילה טובה, כל לילה, של איזה 8 שעות; אני מדבר על מנוחת צהריים של רבע שעה עד חצי שעה; אני מדבר על שיגרת חופשים ונופשים (כן, ברצינות); אני מדבר על לקבל באופן שיגרתי טיפול במגע כמו שיאצו, עיסוי, רפלקסולגויה וכו' כדי להזכיר לשרירים איך זה להיות במצב נינוח ולא עם התפיסוּת הכרונית הזאת בשכמות.

 


תודעה

יופי, אז עבדתם קשה והקפדתם לשמור על היסודות הקודמים, כל זה לא שווה כלום אם תודעתכם אינה מכווננת כהלכה. תודעה אם תשאולו אותי היא הדבר הכי חשוב. המחשבה מנהיגה את הגוף. בזכותה נקום ונזיז את עצמנו, ובגללה נתעצל ונרמה את עצמנו ש'מחר, מחר בטוח' נעשה מה שאנו מתחמקים מלעשותו היום.

זוכרים את אותם לימודי גיאוגרפיה וחשבון שלימדו אותו? לצערי שכחו ללמד אותנו את חשיבותה של מחשבה וגם לא את הקשר העבות שבין דפוסי המחשבה למצבים שאנו פוגשים בחיי היומיום.

בקצרה, מה שאנו חושבים עליו, מופיע במציאות. מה שאנו מתמקדים בו, גדל. מי שחושב כל הזמן על מה שהוא לא רוצה, יקבל עוד ממה שהוא לא רוצה. מה שמקפיד להגות במה שהוא כן רוצה, יקבל עוד ממה שהוא כן רוצה. ומי שמכיר תודה על מה שיש לו כעת, על כל הטוב והחסד שבחיים האלה, עוד ועוד טוב וחסד יזרמו אל חייו. יש כיום אינספור ספרים, סרטים וסדנאות העוסקים בתחום, החל במדיטציה וכלה באופנת ה'תודעה יוצרת מציאות'.

הכל טוב ונכון, והכל עדיף על המחשבות המרירות, המפוחדות, הקנאיות והנוירוטיות שממלאות את ראשינו חדשות לבקרים. 'אם תרצו אין זו אגדה', 'תחשוב חיובי ויהיה חיובי' ושאר מטבעות לשון שחוקות (ודי זנוחות מרוב שימוש) הפכו לכאלה בגלל נכונותן.

 

לסיכום

תארו לעצמכם אדם חייכן, זקוף ומרוצה מעצמו. הוא מזהה את הטוב בחייו ואינו דבק במה שרע או חסר; הוא ישן היטב בלילה ולא סוחב איתו עייפות מצטברת; גופו מוצק וגמיש וניכר בו שהוא עוסק בספורט. מראהו בריא, עורו קורן ותזונתו פשוטה, סדירה ומשביעה.

האדם הזה יכול להיות כל אחד ואחת מכם. הוא כבר אתם, רק תנו לו לצאת. שנה חדשה התחילה. זכותכם – חובתכם – לחיות טוב.

מאת: אוֹרי אלישר. מטפל מומחה לרפואה סינית מזה כ 15 שנה, חבר איגוד השיאצו הישראלי והאגודה הישראלית לריפוי
סיני מסורתי (I.A.TCM). מנהל מגמות הרפואה הסינית והשיאצו בבית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית וינגייט.

 

 

 

Facebook  |לפורום רפואה סינית

השאר/י מעודכנ/ת וקבל/י טיפים וכתבות למייל, אל תפספס/י את מגזין היופי של iCosmetics

            להרשמה חינם לחצ/י »

 

 


chanel replica chanel replica chanel replica chanel replica louis vuitton replica